Kalp Hastalıkları
 
 
Kalp Damar Hastalıkları
 
Kalp Yetmezliği
 
Kalp Kapak Hastalıkları
 
Hipertansiyon
 
Kan Yağı Yükseklikleri
 
Ritim Bozuklukları
 
Atrial Fibrilasyon
 
Taşikardi
 
Bradikardi
 
Doğumsal Kalp Hastalıkları
 
Kalp Zarı Hastalıkları
 
Sağ Kalp Hastalıkları
 
Kalp Tümörleri
 
Tanısal İşlemler
 
 
EKG (Kalp Grafisi)
 
Ekokardiyografi (Eko)
 
Efor Testi
 
Kalp Anjiografisi
 
Kansız Anjiografi (Tomografi ile Anjiografi)
 
Kalp Sintigrafisi
 
Holter EKG
 
Tilt Testi (Bayılma Testi)
 
Holter Tansiyon
 
Kardiyolojik Tedaviler
 
 
Balon - Stent Tedavisi
 
EFÇ (EPS) - Ablasyon Tedavisi
 
Mitral Balon Tedavisi
 
PFO - ASD - PDA Kapatılma Tedavileri
 
Kalp Ameliyatları
 
 
Kalp Damar Ameliyatı (Bypass)
 
Kalp Kapak Ameliyatları
 
 
 

 
Balon - Stent Sonrası Dikkat Edilecek Konular
 
BALON VE STENT UYGULAMASI SONRASINDA İZLEM
 • Balon veya stent uygulanan hastalarda, işlem sırasında kan sulandırıcı ilaç verilmesi nedeniyle yatakta yatış süresi anjiyografiye göre birkaç saat daha uzundur.
 • Stent işleminden sonra doktorunuz 3-12 ay süreyle kan sulandırıcı ilaç kullanılmasını isteyebilir.
 • Balon işlemlerinde, damarın durumunu kontrol etmek için doktorunuz bir süre sonra kontrol amaçlı koroner anjiyografi önerebilir.
 • İlaç kaplı stent takılan tüm hastalar en az 12 ay kan sulandırıcıları aspirin+clopidogrel kullanmak zorundadır. Hastalar yakın takip edilmelidir. İkili verilen kan sulandırıcı ilacın kesilmesi gerekli olduğu durumlarda mutlaka kardiyologun bilgi dahilinde olması gereklidir. 12 ay içinde zorunlu cerrahi diş çekimi veya cilt hastalıkları ile gibi işlemlerde kanama göz önüne alınarak ikili kan sulandırıcı devam edilecektir. Diğer operasyonlar sebebi ile kesilmek zorunda ise mümkün olduğunca kısa süre kesilmesi (<7-10 gün) ve operasyon sonrası en kısa sürede yeniden başlanması (600 mg yükleme dozu ile) önerilir.
 • Ne yazık ki, gerek koroner arter hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçlar, gerekse balon ve bypass, damar hastalığını ortadan kaldırmamaktadır. Dolayısı ile dikkat edilmediğinde koroner damarın aynı bölgesinde veya farklı bölgelerinde yeni darlıklar ortaya çıkabilir veya hafif olan darlıklar daha da ilerleyerek ciddi darlık haline gelip, probleme yol açabilir. Bundan dolayı hastaların risk faktörleri ile mücadele etmesi, ilaçlarını düzenli kullanması, problemlerin erken saptanması açısından doktorunun önerdiği zamanlarda ve bunun dışında şikayeti olduğu her zaman kontrollere gelmesi çok önemlidir. Hastaların stent veya balon sonrası ciddi yaşam tarzı değişikliklerini hayatlarına uygulaması gereklidir.              
YAŞAM TARZI DEĞİŞİKLİĞİ
Sigara:
 • Yaşam tarzı değişikliği içerisindeki ilk ve en önemli yeri tutmaktadır. Sigaranın bırakılmasından sonraki 2 yıl içerisinde kalp krizi riski hiç sigara içmemiş kişilerin seviyesine inmektedir. Sigara her fırsatta bireye ve ailesine sorulmalı, gereğinde profesyonel yardım ile ilaç tedavi (nikotin replasmanı ve buprobion) uygulanmalıdır.
Fiziksel Aktivite :
 • Egzersiz kontrollü olarak hastalar hastanede yatma döneminde yada taburcu olduktan kısa süre sonra başlanması ve yaşam boyu devam edilmesi önerilir. Düzenli egzersiz fonksiyonel kapasiteyi artırır ve fizik aktivitenin herhangi bir seviyesindeki kalbin oksijen ihtiyacını azaltır.
 • Egzersizin bu direkt etkilerinin yanında kan yağları, şeker ve kilonun kontrol altına alınması ve hafif tansiyon düşürücü ikincil olumlu etkileri de bulunmuştur. Önerilen tüm yaş gruplarında 30-45 dk en az 5 gün mümkünse her gün egzersiz önerilir. Egzersiz tipleri yarışmalı sporlar şeklinde değil tempolu yürüyüş, bisiklet, yüzme şeklindedir.
Kilo Azaltımı
 • Kilo azalımı kan yağları ve şeker düzeylerini olumlu şekilde etkiler. Amaçlanan hedef beden-kitle indeksinin <25 kg/m2 veya bel çevresinin erkeklerde <102 cm, kadınlarda <88 cm olmasıdır. İlk adım olarak ilk 6 ay 10 kilo kaybı şeklinde olması uygundur.
İlaç Tedavisi
 • Kan Basıncı: Tansiyon değeri DM ve KBY tanısı olan hastalarda <130/80 mmHg, diğer hastalarda  <140/90 şeklinde olması amaçlanır. Tansiyon ilaçları doktor kontrolünde düzenli olarak kullanılmalıdır. Özellikle kalp krizi geçirmiş hastalarda hem tansiyon düşürmek hem de daha sonraki yıllarda kalp damarlarında problem yaşanmaması için ACE-İ veya ARB ve beta-bloker türü ilaçların kullanılması gereklidir.
 • Kan Şekeri Kontrolü: Şeker hastalarında son 3 aylık şeker düzeyini gösteren HbA1c seviyesi  6,5-7 altında olmalıdır. Bu anlamda beslenmenize ve şeker düşürücü ilaçların düzenli kullanılmasını dikkat edilmelidir. Bilinmelidir ki şeker hastalarının en önemli ölüm sebebinin ilk sırasında hala kalp hastalıkları bulunmaktadır. Özellikle stent takılan hastalarda düzensiz şeker düzeyi ile yeniden tıkanma oranı artmaktadır.
 • Kan yağları Kontrolü: Stent veya balon takılan hastalarda kan yağlarından özellikle LDL (kötü kolesterol) 100 mg/dl altında olmalıdır. Bu seviyede olması için statin dediğimiz ilaçların düzenli kullanılması ve hastaların beslenmelerine dikkat etmesi gereklidir. Özellikle beslenmede lifli yiyeceklerden ve balıktan zengin olmasına dikkat edilmelidir. Fiziksel aktivitenin artırılması ve kilo azatlımı olmazsa olmazlarımızdanadır.
Kalp Sağlığı Testleri
 
İdeal Kilo Hesaplama
 
Şişman mısınız ?
 
Vücut Yağ Oranı Hesaplama
 
Normal Kan Yağ Düzeyleri
 
Coumadin Tedavisi
 
Tansiyon Değerleriniz
 
Kan Şeker Düzeyleri
 
Böbrek Testleri
Kalp Cihazları
 
Stent ve Çeşitleri
 
Kalp Pili (Pacemaker)
 
ICD (Şoklama Yapan Kalp Pili)
Kalp İlaçları Sözlüğü
 
Hasta Sözlüğü
 
Kan Tetkikleri Sözlüğü
 
Sigara
 
Sigara Bağımlılık Testi
 
Sigara ve Zararları
 
Sigara Bırakma Yöntemleri
Damar Hastalıkları
 
Varis ve Tedavi Yöntemleri
 
Toplardamar Hastalıkları
 
Atardamarı Hastalıkları
 
Aort Damarı Hastalıkları
Uzm. Dr.Veli Kala / Hastaneler / Eczaneler / İzmir Eve Doktor

 

© 2010 kalpdoktorunuz.com
Bu site içindeki tüm bilgiler sadece genel bilgilendirmeye yöneliktir. Sitede yer alan bilgiler profesyonel tıbbi tanı ve tedavinin yerini tutmaz.
Sağlık durumunuz veya hastalıklarınızla ilgili en sağlıklı yol kendi hekiminizin karar ve tavsiyeleridir

info@kalpdoktorunuz.com